Värvijäägid: utiliseerimine, säilitamine jne

Mida teha värvijääkidega?

Aastatega koguneb aina rohkem seinavärvide jääke. Neid hoitakse keldris, garaažis või mujal ning need võtavad ruumi. Anname Sulle nõu niisuguste materjalide säilitamiseks ja õigeks utiliseerimiseks.

Utiliseerimine

Värvid, mida tahaksid utiliseerida, jagunevad kaheks:

Kuivanud materjalijäägid: Need võib visata nii olmeprügi kui ka ehitusjäätmete hulka.

Vedelad/kuivamata materjalijäägid: Need võib anda sekundaarse tooraine või kahjulike jäätmete kogumise punkti.Kui see pole võimalik, siis ava värvipurgi kaas ja lase värvil kuivada. Jälgi, et avatud purk poleks lastele kättesaadav. Kui lisad veidi kipsi või tsementi, kiirendad materjali kuivamist.

Praktilised nõuanded säilitamiseks

Värvijääke soovitatakse hoida hermeetilises anumas jahedas kohas ning kaitsta külmumise eest. Värvijääke võib hoida originaalpakendis. Kui soovid värvijäägid kallata teise, väiksemasse hermeetilisse anumasse, siis hoolitse selle eest, et teaksid, mille jääkidega on tegemist. Pärast ümbervalamist tuleb tagada, et värvianumad oleks lastele kättesaamatus kohas! Isegi kirjad anumatel võivad olla kasutud, kuna väikesed lapsed ei oska lugeda ning väikesed purgid võivad neile moosipurke meenutada.

Säilitusaeg ja säilivus

Värvide säilivusaeg (jahedas kohas, külmumata) oleneb sellest, kas purk on juba avatud või veel mitte:

Suletud purk: Suletuna säilib värv üldjuhul vähemalt 24 kuud.

Avatud purk: Kui purk on avatud, siis on oht värvi bioloogiliseks lagunemiseks suurem. See kehtib eeskätt nende värvipurkide kohta, milles on alles vähe värvi, mis sisaldavad lahjendatud värvi või mille puhul on värvimiseks kasutatud vanu rulle või pintsleid. Kahjuks ei ole võimalik ennustada, kui kiiresti see protsess kulgeb, kuna see oleneb suurel määral mikroorganismide hulgast ja säilitamistingimustest. Ebasoodsates hoiutingimustes võib värvi lagunemine alata juba mõne nädala pärast. Jahedates tingimustes, kui mikroorganismide hulk on väike, võib värv avatud purkides kahjustumata seista pool aastat ja kauemgi.

Kui värvi säilivusaeg on lõppenud ja see ei kõlba enam tööks, on värvil ebameeldiva lõhn. Sellisel juhul tuleb materjal utiliseerida.

 

 

Soovitatavad tooted