Mida tasub teada seinavärvidest

Õige värv

Kõige sagedamini kasutatakse sisetöödel dispersioonvärve. Allpool on kirjeldatud värvide koostisosi ja omadusi, samuti on antud ülevaade õige värvimisprotsessi kohta.

Dispersioonvärv

Dispersioonvärvid kujutavad endast viskoosset vedelikku, millel on sünteetiline sideaine. Niisuguseid värve kasutatakse sisetöödel kõige sagedamini. Kuna neile on omane hea nakkuvus pinnaga, sobivad need kasutamiseks suuremal osal pindadel. Dispersioonvärvidega on lihtne töötada ja need on nii keskkonnale kui ka tervisele täiesti ohutud.

Veel üks sisetöödel kasutatav värviliik on lateksvärv. Kuna nende koostisesse kuulub sünteetiline sideaine, kuuluvad ka lateksvärvid dispersioonvärvide hulka. Omaduste poolest erinevad lateksvärvid aga teistest värvidest oluliselt. Kuna nendega värvitud pinda on eriti lihtne puhastada, sobivad need väga hästi suure koormusega pindade jaoks. Dispersioonvärvide koostis on alati ühesugune.

Nendel värvidel on neli peamist koostisosa.

Komponendid ja nende funktsioonid

Värvi koostisosad: sideaine, lahusti/lahjendi, täiteained, värvained ja lisaained.

Igal koostisosal on teatud omadused, mis on värvi jaoks vajalikud ja kujundavad kogusest lähtuvalt mitmesuguseid omadusi.

Sideaine
Peamiselt pinnaga nakkumise ja koostisosade ühendamise jaoks, kuid sellest sõltuvad ka muud omadused, nagu puhastamise lihtsus, läikeaste ja pealekandmise mugavus.

Lahusti/lahjendi

Sideaine lahustamise või lahjendamise jaoks (näiteks vesi), sellest sõltub ka värvumine ja värvi katvus.

Täiteained
Täiteainetest sõltuvad kihi paksus, struktuur ja läikeaste.

Värvipigmendid
Värvipigmentidest sõltuvad värvumine ja värvi katvus.

Lisaained
Mitmesuguste omaduste parandamise jaoks, nagu pealekandmise lihtsus, läige, vastupidavus, nakkuvus, tugevus ja kuivamisaeg.

Nõuanne tööks

Enne töö alustamist ära unustage pinda kontrollida ja ette valmistada. Aluspind peab olema puhas, kuiv ja tugev. Poorsed imavad ja murenevad pinnad tuleb enne materjali pealekandmist sobiva sügavale tungiva krundiga kruntida.

Tööta üksnes kvaliteetsete tööriistadega. Soovitatav on kasutada nailon- või polüamiid karvadega rulle, kuna need imavad värvi suurepäraselt endasse ja jaotavad selle värvitavale pinnale ühtlaselt. Maalrivõrgud ja teleskoopvõrgud lihtsustavad värvimistöid veelgi.

Alguses värvitakse lagi, seejärel seinad. Tööta suunaga ühest nurgast teise ja kasuta alati tehnikat „märg märjale” – see aitab vältida triipude ja plekkide teket. Arvesta seejuures, et terviklik pind tuleb värvida korraga ja ilma vaheaegadeta.

 

 

Nõuanne toote valikuks

Loomulikult oleneb värvi valik soovitud pinnaomadustest. Siiski tasub meeles pidada, et kvaliteetsetest materjalidest on rohkem rõõmu nii töötamise ajal kui ka lõpptulemust vaadates.

Veel üks nõuanne

Alpina meeskond on koostanud praktilised nõuanded, mis annavad lisateavet lakiga töötamise kohta. Soovime Sulle töölusti ja inspiratsiooni.

Soovitatavad tooted